TANÁRI 16 PONT - A biztonságos esések szakértője az Esések Iskolája!

TANÁRI 16 PONT

RÓLUNK > JAVASOLJUK
„ A 21. századi tanár nem az informatika szakértője – hanem a gondolkodásmód-váltásé”
Reid Wilson  szerint ezen vonásokkal jellemezhető a modern tanár.

1. Mer sebezhető lenni
  2. Nem tanárnak látja saját magát, hanem tanulótársnak
  3. Elfogadja, hogy nem sikerülhet minden
  4. Nem várja meg, hogy szakértő legyen mielőtt egy adott eszközt kipróbál
  5. Belép a diákok világába, még ha az idegen terület is számára
  6. A gyengeségei felé halad és nem azok elől menekül
  7. Megbarátkozik azzal a tudattal, hogy nem tudja mi fog történni
  8. Az életébe belefér a hibázás lehetősége is
  9. Mer nagyot álmodni és feltenni a kérdést „miért is ne?”
  10. Megengedi a diákoknak, hogy egymást tanítsák
  11. Ki mer lépni a komfort zónájából
  12. A változást választja
  13. Nyugodtan segítséget kér a kollégáitól
  14. Alkalmazkodó és kitartó
  15. Kérdéseket tesz fel
  16. Hisz abban, hogy megfelelő hozzáállással és erőfeszítéssel bármi megtanulható

Tanárként gyakran kell reflektálni a saját tanítási gyakorlatunkra, értékelni és megújítani a módszereinket, hogy az aktuális pedagógiai elvárásoknak megfeleljenek. Manapság a digitális világ áll az elvárások élén, ami egy újfajta hozzáállást kíván, hogy a technológia ne saját magáért legyen jelen a tanórán, hanem egy eszközként szolgáljon a tanulási cél elérése érdekében.
Sikerrel akkor tudjuk igazán, bevonni a pedagógiai folyamatba, ha a hozzáállásunkat is megváltoztatjuk: egy olyan gondolkodásmód szükséges, mely éppannyira alkalmazkodik a tanulás és tanítás folyamata mögött rejlő hagyományos elvekhez, mint amennyire meg is kérdőjelezi azokat. A tanítás egy dinamikus folyamat, mely állandóan fejlődik és terjeszkedik; éppen ezért a tanárok és az oktatók maguk is állandóan tanulnak.
Ez egy élethosszig tartó tanulással egybekötött utazás: olyan szemléletmód kialakításával jár, melynek köszönhetően a gyorsan fejlődő oktatási környezethez alkalmazkodni tudunk.

Alap forrás:  Tóth Éva